Teatr Na Woli im. Łomnickiego w Warszawie

Gardenia

reż. Aldona Figura

11 lutego 2012
godz. 19:00
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Popiełuszki 5

Na pierwszy rzut oka „Gardenia” to sztuka feministyczna. Bohaterkami są wyłącznie kobiety, ich życie jest ciężkie, także z powodu mężczyzn, jednocześnie niezbędnych i nieprzydatnych. Jest to także sztuka o plagach społecznych, szczególnie o alkoholizmie i biedzie. Oba te odczytania są słuszne, ale „Gardenia” jest przede wszystkim obrazem Polski od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego – pisała profesor Irena Grudzińska – Gross. I dalej: „Gardenia” Elżbiety Chowaniec podważa romantyczną wizję kobiety jako bogini ogniska domowego strażniczki narodowych wartości. Gardenia jest tu kwiatem trującym. Ale, być może, tradycja ta już dawno jest podważona? E.Chowaniec pokazuje po prostu jej współczesną wersję. To, co boli, to realizm tej wersji”.

Dzięki scenografii Katarzyny Paciorek „Gardenia” jest też dyskretną podróżą po modzie i wystroju wnętrz – od lat czterdziestych po współczesność.

„Gardenia” – pierwszy polski dramat o damskim piciu, nie bawi się statystykami, nie usprawiedliwia nałogu narodową martyrologią, ale ciepło, dowcipnie i bez szarżowania pokazuje kobiece dno butelki.
Gazeta Wyborcza

Czas trwania: 90 minut

Scenariusz:
Elżbieta Chowaniec

Muzyka:
Bartłomiej Wodniak

Obsada:
Dorota Landowska
Agnieszka Warchulska
Paula Kinaszewska
Julia Wyszyńska

Ceny biletów:
normalny 40 zł
ulgowy 30 zł