Teatr Ateneum

Ja, Feuerbach

reż. Piotr Fronczewski

26 kwietnia 2013
godz. 18:00
Teatr Stary w Lublinie

„Ja, Feuerbach” to głośna, współczesna sztuka niemieckiego dramatopisarza i reżysera Tankreda Dorsta. Autor w przejmujący sposób przedstawia w niej dramat wybitnego aktora „starej daty”, który po latach przerwy postanawia wrócić na scenę. W tę postać wciela się Piotr Fronczewski. „Ja, Feuerbach” jest przenikliwą opowieścią o sztuce zaczynania od początku – o dylematach i rozterkach każdego powrotu, który równie dobrze może być zwycięstwem, co klęską. To również aktualny i niezwykle przenikliwy traktat o istocie teatru, gdzie „nowe” wciąż ściera się ze „starym”, i nigdy do końca nie wiadomo, które wartości są godne ocalenia, a które nadają się już do lamusa.

„Ja, Feuerbach” – niemal monodram – zawsze był popisem najwybitniejszych aktorów. Niegdyś w rolę tę wcielił się Tadeusz Łomnicki, tworząc jedną ze swoich najlepszych kreacji. Dziś roli tej podejmuje się Piotr Fronczewski, godny następca Łomnickiego.

Recenzenci sztuki wskazują, że w spektaklu Fronczewskiego nietrudno doszukać się paraleli między światem teatralnym a codziennym życiem: Bohater sztuki personifikuje wcale nie tak odosobnione i niecodzienne przecież zjawisko desperackiej konieczności poczucia się ponownie potrzebnym, powrotu do punktu wyjścia w momencie, kiedy zawikłane koleje losu przerywają wartki strumień sukcesów i posyłają nas na jakiś czas w cień. Jak trudny bywa powrót z takiego cienia i jak czas może działać na naszą niekorzyść, […] do czego wreszcie doprowadzić może ta usilna potrzeba poczucia ponownej kontroli nad własnym życiem, którą odzyskać wcale nie jest tak prosto - na te pytania znajdujemy odpowiedź w spektaklu "Ja, Feuerbach"
Marek Kubiak, Teatr dla Was

Obsada:
Piotr Fronczewski
Grzegorz Damięcki
marcia Ciunielis
Scenografia:
marcin Stajewski
Przekład
Jacek Buras

ceny biletów:
I miejsca 55/70 zł
II miejsca 35 zł
III miejsca 15 zł