Teatr im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem

Music-Hall

reż. Edward Wojtaszek

24 kwietnia 2012
godz. 19:00
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Narutowicza 32

„Music-Hall” to dramat, w którym tragizm przeplata się z komizmem. Opowiada on o losach trójki artystów, którzy postanowili poświęcić teatrowi całe swoje życie. Zmagają się oni nie tylko z niedocenianiem ich pracy, ale i niepowodzeniami w prywatnym życiu oraz swoimi wciąż niespełnionymi marzeniami. Mimo to, ich wielka miłość do teatru nie pozwala im z niego zrezygnować.

„Bohaterowie dramatu Jeana Luca Lagarcea to ludzie, którzy z teatrem związali życie osobiste i zawodowe. Teatr jest ich pasją, spełnieniem. W spektaklu słychać mnóstwo słownych zawirowań, niedomówień. Tragizm przeplata się z komizmem. Pojawiają się na pozór absurdalne rozmowy o taborecie, o braku magnetofonu, kłótnie o miejsce na scenie. Wszystko ma jednak ukryty sens i wyraża prawdę o tragicznym losie miłośników prawdziwej sztuki. Taniec, śpiew, muzyka kabaretowa, kolorowe stroje oraz swobodny styl wypowiedzi tworzą wyjątkowy spektakl teatralny.”
Tygodnik Podhalański

Mówienie, mówienie i mówienie raz jeszcze, łaska spotkania, ale też dziwne, delikatne i bardzo osobiste - żeby nie powiedzieć osobliwe - poczucie humoru, niezwykła siła pochodząca ze słów zebranych w sposób wyszukany i staranny, nazywających sytuacje wydawałoby się proste i codzienne, niepewność, zabawa z czasem, sprawiająca, że nie jesteśmy pewni, czy teraz już było, czy dawniej dopiero będzie, zdania wtrącone w zdaniach już wtrąconych.
Mówienie, które dzieje się w momencie rodzenia myśli i ulatuje w pozornie nieukształtowanych i chropowatych (a jednak jakże precyzyjnie zakomponowanych!) zlepkach słów. I miłość do teatru. Miłość zatroskana. Nie do tego łatwego, odnoszącego sukces. Ale do teatru będącego treścią życia, chorobą, pasją ludzi na teatr skazanych.
Tak jawi mi się pisarstwo Jean-Luca Lagarce’a. A zwłaszcza Music-hall. Teatralność tego tekstu nie jest wcale oczywista, jego forma nie narzuca bowiem automatycznie żadnego kształtu scenicznego. I na tym polegało wyzwanie.

Edward Wojtaszek

Jean-Luc Lagarce (1957-1995) – scenarzysta, aktor, reżyser. Wymieniany obecnie wśród klasyków współczesnej dramaturgii europejskiej, jest jednocześnie najczęściej grywanym autorem we Francji. Dramaty Lagarce'a to intymny, kameralny teatr słowa. Prostota wyrazu, głębia myśli, poetycki język, oryginalna składnia to cechy charakterystyczne dla jego pisarstwa. Teatr Lagarce'a to teatr małej codzienności, ale codzienności podniesionej do wymiaru uniwersalności, codzienności magicznej, która tworzona jest za pośrednictwem języka.

Scenariusz:
Jean-Luc Lagarce

Obsada:
Dorota Ficoń
Krzysztof Łakomik
Krzysztof Najbor

Ceny biletów:
normalny 35 zł
ulgowy 25 zł