Teatr Kamienica w Warszawie

My dzieci z dworca ZOO

reż. Giovanni Castellanos

Spektakl „My, dzieci z dworca ZOO” jest opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym, jak cienka jest granica między zabawą a tragedią. Sztuka zmusza do zastanowienia, ale nie próbuje snuć treści moralizatorskich. Ukazuje bezradność młodych bohaterów wobec systemu, otoczenia, a także wobec samych siebie. „My, dzieci z dworca ZOO” w zamyśle reżysera to spektakl o samotności, o tym , że wszyscy zawiedli. Narkotyki są tu na drugim planie.

Spektakl powstał w oparciu o reportaż Kaia Hermanna i Horsta Riecka o tym samym tytule. Dziennikarze niemieckiego „Sterna” w serii wywiadów przeprowadzonych w połowie lat 70 XX wieku, ujawnili wstrząsający obraz młodzieży berlińskiej, która w latach 60. i 70. XX wieku, w okolicach dworca kolejowego Berlin ZOO, pozbawiona opieki i wsparcia popadała w narkomanię, alkoholizm i nędzę.

Ten spektakl pokazuje rzeczywistość prawdziwą, bez teatralnego ubarwienia. Dzięki temu ten przekaz jest tak celny. Twórcy nie skupili się wyłącznie na kwestii uzależnienia, ale także na wewnętrznej walce bohaterów, na psychologicznych motywach ich działania. "My, dzieci z dworca Zoo" pokazuje jak łatwo jest stracić kontrolę nad własnym życiem i jak przerażające ma to konsekwencje. [...] Dotyka samotności, cierpienia, problemów w domu i z rówieśnikami. Dotyka człowieka i całej struktury w której żyje. […]To spektakl charakterów, emocji, słowa. Tutaj krzyczy człowiek i jego emocje. Widzowie mimowolnie stają się świadkami opowieści, która boli i porusza.
K.H. Binkiewicz

Obsada: Magdalena Nieć
Gracja Niedźwiedź
Katarzyna Ptasińska
Marcel Sabat
Adam Serowaniec