Teatr Studio

Obrock

reż. Bartosz Zaczykiewicz

26 maja 2009

Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Bartosz Zaczykiewicz
Scenografia: Aleksander Semenowicz
Muzyka: Tadeusz Wielecki
Światło: Mirosław Poznański
W spektaklu wykorzystano film animowany Radosława Bułtowicza

Obsada:
PARAMATKA: Irena Jun
PARALEON: Jarosław Gajewski

" Obrock" to jeden z najnowszych spektakli Teatru Studio w Warszawie, przygotowany jesienią 2008 roku, składający się prawie w całości z wybranych słów i fragmentów dramatu "Matka" Witkacego, ułożonych według całkiem oryginalnego porządku - twórcy rozsypali wymienione teksty, które na nowo poukładała Ewa Ignaczak, będąca autorem scenariusza. Na scenie natomiast zobaczymy dwójkę znakomitych aktorów: Irenę Jun, obchodzącą w tym roku 50-lecie pracy artystycznej, oraz Jarosława Gajewskiego.

Mamy do czynienia z niezależnym dramatem, wydobywającym równocześnie wiele nie odkrytych wątków interpretacyjnych oryginału dramatu Witkiewiczowskiego. Witkacy w probówce: jego maski, obsesje, życiowe problemy i idee, widziane w krzywym zwierciadle sztuki. Pełen temperamentu i wisielczego humoru obraz jego relacji z matką i walka dwóch, ścierających się ze sobą, indywidualności.

Irena Jun osiąga w tym spektaklu wyżyny mistrzostwa. Jej partner, Jarosław Gajewski, celowo zakłóca rytm swojej przemiennej osobowości, przerywany nagłymi ewolucjami tanecznymi, ascetycznym skupieniem i wybuchami nerwicowca. W końcowym monologu mierzy się z całym światem. To Wielka Improwizacja Witkacego, marzycielska próba stworzenia trzeciej drogi pomiędzy totalitaryzmami i zagrożeniem czasu, który zmierza do upodrzędnienia jednostki. Pochwała indywiduum jest pokazem przerażenia artysty w obliczu nieuchronnej klęski sztuki. To nie jest łatwe, miłe przedstawienie, dużo tu oskarżeń pod adresem znieprawionego świata i małości człowieka, dużo psychicznej męki i katuszy,a jednak przebija przez nie namiętna wola ocalenia. Wielkie przedstawienie na miarę sceny Szajny i Grzegorzewskiego.