Teatr Studio

Oniegin

reż. Irena Jun

Oniegin to dramat trudnych wyborów. Każda z podjętych decyzji niesie za sobą tragiczne konsekwencje. Spektakl Teatru Studio to opowieść o tym, jak przyjaźń przegrywa z miłością, a miłość ze śmiercią. Piękno poetyckiego języka w kunsztownym przekładzie Juliana Tuwima sprawia, że historia sprzed dwustu lat pozostaje nadal żywa.

Eugeniusz Oniegin – tytułowy bohater poematu Aleksandra Puszkina – to człowiek znudzony życiem, poznający wielki świat dzięki licznym podróżom. W żadnym z odwiedzonych miejsc Oniegin nie znajduje szczęścia, wraca więc na wieś, ale tu także trudno jest mu je odnaleźć. Uwodzi ukochaną przyjaciela, a jego postrzela w pojedynku, rozkochuje a następnie odrzuca piękną Tatianę, by po latach zaznać tego samego z jej strony. Irena Jun nie odczytuje jednak Oniegina jako bawidamka czy cynika, bo przecież „ten człowiek niesie swój dramat” - nie znaczy to jednak, że spektakl przepełniony jest rysem tragicznym, znajduje w nim miejsce także poczucie humoru i wzruszenie.

Oniegin warszawskiego Teatru Studio to spektakl ascetyczny w formie. Tu ze słowa buduje się przestrzeń, rozstawia scenografię i wydobywa uczucia. Mieni się teatralny świat w ulotnej frazie podawanej przez aktorów. W tym przedstawieniu puszkinowski wiersz nadaje rytm i napędza dramaturgię.
Anna Galewska / Teatralia

Obsada:
Irena Jun
Justyna Bielecka
Marta Juras
Mateusz Damięcki
Modest Ruciński
Krzysztof Stelmaszyk