Teatr J. Słowackiego w Krakowie

Za chwilę, cztery sposoby na życie i jeden na śmierć

reż. Iwona Kempa

12 kwietnia 2014
godz. 19:30
Sala Widowiskowa CK

Antonina Krzysztoń– autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i gitarzystka. Brzmieniowo – jej twórczość jest głęboko osadzona w folku. Artystka zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1981 r. na Pierwszym Przeglądzie Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki" w 1981 r. w Gdańsku. W 1983 r. otrzymała nagrodę główną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA. Antonina Krzysztoń występuje na wielu imprezach związanych z poezją śpiewaną (m.in. FAMA, Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”). Jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo trafiają do ludzi o różnych przekonaniach. Krzysztoń stara się szukać tego, co nas łączy; stara się nie oceniać, ale raczej rozważać, zapraszać do zadumy i dialogu.

Pieśni Wielkopostne w wykonaniu Antoniny Krzysztoń to połączenie pięknego głosu z oszczędnością materiału muzycznego. Ta asceza w dźwiękach prowadzi do swoistej wyciszającej medytacji, czy nawet kontemplacji słowa, które wręcz dotyka swoją treścią, bo jak podkreśla sama artystka „Te postne pieśni, choć dotykają najbardziej bolesnej sfery życia, przynoszą olbrzymią nadzieję i światło!” Pieśni Wielkopostne śpiewane przez Antoninę Krzysztoń nie tylko nie nużą, ale od pierwszych chwil wciągają słuchacza w głęboką zadumę nad dramatem Golgoty, uczą jego kontemplacji.

Pamiętam, że gdy przed laty nagrywałam w krakowskim studiu „Pieśni postne”, miałam ogromne pragnienie, by przynosiły one ulgę w cierpieniu. Od początku wiedziałam, że będę nagrywała bez instrumentów. Wiedziałam, że te genialne słowa i muzyka wystarczą. Są kompletne, skończone. Po latach widzę, że podchodziłam do tych nagrań jak do pisania ikony. Skupiałam się na przekazie. To nie były pieśni, to było wyznanie.
Antonina Krzysztoń

ceny biletów:
I miejsca 30/40 zł
Ii miejsca 20/25 zł