Rodzina Dreptaków

reż. Jerzy Satanowski

17 maja 2013
godz. 18:00
Sala Widowiskowa - ul. Popiełuszki 5

„Rodzina Dreptaków” to spektakl muzyczny Jerzego Satanowskiego, korzystający z wierszy, tekstów kabaretowych i parodii Andrzeja Waligórskiego, ale przede wszystkim z piosenek, do których muzykę napisali: Włodzimierz Plaskota, Włodzimierz Korcz, Ryszard Rynkowski, Wojciech Borkowski, Tadeusz Chyła, Alek Grotowski, Edward Pałłasz, Jerzy Satanowski i Mieczysław Jurecki.

Słynny Kniaź Dreptak z ballad i kabaretów Andrzeja Waligórskiego doczekał się zbiorowego, rodzinnego portretu. Co chwila przybiera inną postać, bo jak mawiał Waligórski „w moim bloku mieszka Dreptaków ze dwustu”, a każdy ma żonę, dzieci, telewizor i poglądy. To o nich, czyli o nas jest to niesamowicie śmieszne, muzyczne przedstawienie złożone z utworów Andrzeja Waligórskiego – niezapomnianego satyryka, poety, kabareciarza i znakomitego radiowca, którego teksty wciąż cieszą się ogromną popularnością.

Przedstawienie powstałe na podstawie tekstów powyciąganych z przepastnych teczek znanego wrocławskiego satyryka Andrzeja Waligórskiego potwierdza klasę Jerzego Satanowskiego jako reżysera i dobrego ducha przykurzonych, zapomnianych, a pięknych tekstów.
Iza Natasza Czapska
Widowisko staje się opisem współczesnego rodzimego obyczaju, choć przez nurt prześmiewczy zacznie się też przebijać nuta liryczna. Klimat przedstawienia przywodzi na myśl najlepsze wzorce kabaretu literackiego - twórczość Jerzego Dobrowolskiego czy Starszych Panów. Od tych drugich różni Waligórskiego skłonność do wulgaryzmów. Podane są jednak zawsze w tak nieoczekiwanej formie i niezwykłym kontekście, że nie gorszą, lecz śmieszą. To kolejny dowód kunsztu wszystkich twórców spektaklu. Godnego polecenia każdemu rodakowi-Dreptakowi.
Janusz R. Kowalczyk

Obsada:
Krystyna Tkacz
Wojciech Wysocki
Kinga Ilgner
Magdalena Piotrowska
Mariusz Kiljan
Marcin przybylski

Ceny biletów:
50 zł - normalny
40 zł -ulgowy