Światło w ciemności

Antonina Krzysztoń

16 lutego 2013
godz. 19:00
Teatr Stary w Lublinie

Antonina Krzysztoń – autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i gitarzystka. Brzmieniowo – jej twórczość jest głęboko osadzona w folku. Artystka zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1980 r. na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Gdańsku. Debiut ten zaowocował współpracą z kabaretem „Pod Egidą”. Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W 1983 r. otrzymała nagrodę główną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA. W latach 1984-92 współpracowała z gitarzystą Markiem Wallawenderem, będącym także aranżerem jej utworów.

Antonina Krzysztoń występuje na różnorakich imprezach związanych z poezją śpiewaną (m.in. FAMA, Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”). Ostatnimi czasy gra wiele koncertów w kościołach, choć jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo trafiały i trafiają do ludzi o różnych przekonaniach. Krzysztoń stara się szukać tego, co nas łączy; stara się nie oceniać, ale raczej rozważać, zapraszać do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, co wyraźnie słychać w jej balladach. Jej teksty i muzyka są niezwykle różnorodne, dlatego też każdy właściwie może znaleźć coś dla siebie.

Artystka wielokrotnie współpracowała też przy projektach innych artystów, m.in. z Michałem Lorencem, Grzegorzem Królikiewiczem przy spektaklu teatralnym. Współtworzyła muzykę do filmu dokumentalnego T. Wilde'a „Czas Słowian”. Była pomysłodawcą i kierownikiem muzycznym płyty „Każda chwila”, przy której współpracowała z Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Kubą, Marcinem Pośpieszalskim, Joszko Brodą, Mieczysławem Litwińskim.

Antonina Krzysztoń jest nie tylko twórcą muzyki do większości piosenek, które śpiewa, ale także autorką tekstów. Współpracuje z pismem muzyczym „RUaH”, w którym ma swoją stałą rubrykę „Zapistnik”.

Muzyka
Antonina Krzysztoń
Jose Manuel Alban Juarez
Pawel Mazurczak
Marcin Majerczyk

ceny biletów:
I miejsce 35/45 zł
II miejsce 25 zł
III miejsce 15 zł