Wanda Warska

Recital

17 listopada 2012
godz. 19:30
Restauracja Czarcia Łapa w Lublinie

Wanda Warska - pieśniarka poezji, śpiewaczka jazzowa, główna wykonawczyni pieśni i piosenek Andrzeja Kurylewicza, który był jej mężem. Autorka piosenek do własnych tekstów i wierszy wielkich poetów (J. Kochanowskiego, A. Mickiewicza, K.I. Gałczyńskiego). Malarka, autorka ok. 20 wystaw indywidualnych.

Wraz z Andrzejem Kurylewiczem założyła Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów w Warszawie, którą prowadzi obecnie z córką i zięciem. Przez lata Piwnica Kurylewiczów była jednym z najważniejszych adresów polskiego środowiska jazzowego. Odbywały się w niej kameralne koncerty przy świecach: Warska śpiewała tu utwory Kurylewicza i własne; występowali też inni muzycy, organizowano wystawy.

Występowała w Europie i Ameryce Łacińskiej. Za pracę twórczą uhonorowana wieloma odznaczeniami.
Nagrywała muzykę do filmów: "Pociąg", Pingwin", "Cyrograf dojrzałości", "Wszystko na sprzedaż", jest autorką muzyki do filmu "Karino".
Wyborem z jej ogromnego dorobku są m.in. płyty: "Warska Niemen Kurylewicz", "Piosenki z Piwnicy Wandy Warskiej", "Kochanowski", "Wyspiański" oraz zbiór dziesięciu płyt "Wanda Warska - Piosenki z Piwnicy 2004".
Bezkompromisowa animatorka niezliczonych przedsięwzięć artystycznych. Mecenas sztuki wysokiej. Założycielka Fundacji Piwnica Artystyczna.
Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

"Spotkanie z publicznością to wielka odpowiedzialność, trzeba uważać, żeby nie było fałszu, żeby nie wpaść w sztuczność. To jest narzucenie sobie zadania - oto stoję przed drugim człowiekiem."
Wanda Warska

Muzyka:
Wanda Warska
Andrzej Jagodziński
Paweł Pańta

ceny biletów:
normlany 50zł
ulgowy 40 zł